• Osoba współpracująca

   

  Kim jest osoba współpracująca? To najczęściej małżonek lub żona, która pomaga w biznesie drugiej osoby. Czyli formalnie firma jest na żonę, a mąż pomaga w biznesie. Lub odwrotnie - mąż ma działalność na siebie zarejestrowaną, a żona mu pomaga.

  Osobą współpracującą mogą też być rodzice, czy dzieci.

  Osoba współpracująca może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale składki ZUS nie będą płacone wg umowy (czyli jak w przypadku standardowego pracownika), tylko będą odprowadzane składki ZUS, tak, jak za przedsiębiorcę. Tyle, że podwójnie.

  Pamiętajcie, że zapłacone składki ZUS można odliczyć od podatku dochodowego - tak samo jest w przypadku składek za osobę współpracującą.

  Osoba współpracująca zatrudniona na podstawie umowy zlecenie ma odprowadzane składki ZUS wg wynagrodzenia - jest traktowana tak samo, jak standardowy zleceniobiorca.

  Pomoc najbliższych w prowadzeniu działalności bez umowy może być także respektowana, jako osoba współpracująca, którą należy zgłosić do ZUS i odprowadzać składki w takiej wysokości, jakie płaci przedsiębiorca za siebie.

  Także sami widzicie, że są różne możliwości na współpracę z najbliższymi - zgodnie z przepisami, z zachowaniem wszelkich formalności. 

 • Referencje naszych klientów

  Referencje wystawione przez naszych klientów.

  Adres

  61-512 Poznań,
  ul. Pamiątkowa 2/35
  (GREEN POINT)
  +48 61 22 37 910

  Edyta Juszczyńska


  +48 519 64 22 68

  EMAIL

  kontakt@biuro-spectrum.pl

  Justyna Ptaszyńska


  +48 781 19 55 44