• Samozatrudnienie

  Co to takiego samozatrudnienie?
  Dla jednych jest to przedsiębiorca, a dla innych pracownik...

  ZUS i Fiskus coraz częściej mówi o 'weryfikacji' takich firm/działań. Słyszało się też o teście przedsiębiorcy, który miałby pokazać ile jest prawdziwych przedsiębiorców, a ile fikcyjnych czyli wypchniętych przez pracodawcę.

  Dlaczego ZUS, PIP oraz Fiskus mają problem z samozatrudnieniem i dlaczego Państwo chciałoby ukrócić taką możliwość współpracy?

  Po pierwsze chodzi o składki ZUS.Mianowicie, od umowy o pracę odprowadzane są składki proporcjonalnie od wynagrodzenia brutto.
  A przedsiębiorca płaci składki wg zadeklarowanej podstawy -> 675 zł składki preferencyjne lub w przedziale 2859 zł najniższa podstawa do niespełna 12 tysięcy złotych.
  Czyli to przedsiębiorca sam decyduje ile chce opłacać ZUS, bez względu na wysokość zarobków.

  Kolejną kwestią są podatki.
  Od umowy o pracę, jeżeli przekroczy się limit 85.528 zł pracodawca pobiera podatek w wysokości 32%. Do wysokości limitu płacony jest podatek 18%.
  Natomiast w przypadku działalności, od razu można wybrać podatek liniowy 19% i płacić tak cały czas. Na dodatek mamy wpływ na koszty działalności, które obniżają podstawę do opodatkowania.
  A w przypadku umowy o pracę koszty są stałe na cały rok.

  Mając na względzie mniejszą ilość pieniędzy, która jest odprowadzana do Państwa przy samozatrudnieniu, nie dziwmy się, że powstał pomysł weryfikacji tego typu rozwiązań oraz rozważane są możliwości 'ukrócenia' rozliczeń.

  Jednakże na ten moment, nie ma regulacji prawnych wspólnego działania ZUS, PIP i Fiskusa, aby ukrócić samozatrudnienie. Każda placówka oddzielnie próbuje stworzyć regulacje w tym zakresie.

  Z jednej strony, umowa o pracę jest bezpiecznym rozwiązaniem dla pracownika, regulowanym kodeksem pracy, który daje pewne możliwości i przywileje.
  Z innej strony, własna działalność daje szerokie horyzonty rozwojowe, bez szufladkowania stanowiskiem tylko traktowana pracownika, jako partnera biznesowego.
  Jeżeli obie strony zgadzają się świadomie na ustalone warunki i żadna ze stron nie wymusza na drugiej pewnych działań to naszym zdaniem samozatrudnienie jest fair play rozwiązaniem.

 • Referencje naszych klientów

  Referencje wystawione przez naszych klientów.

  Adres

  61-512 Poznań,
  ul. Pamiątkowa 2/35
  (GREEN POINT)
  +48 61 22 37 910

  Edyta Juszczyńska


  +48 519 64 22 68

  EMAIL

  kontakt@biuro-spectrum.pl

  Justyna Ptaszyńska


  +48 781 19 55 44