• Rozliczenie mieszanej działalności


  Zbliża się rozliczenie podatku VAT w działalności mieszanej. 
  Po kolei wyjaśnię kogo i kiedy to dotyczy oraz jak należy rozliczyć ową działalność.

  KOGO?
  Rozpoczynając działalność, w której jest sprzedaż zwolniona stawą VAT oraz sprzedaż z opodatkowaną stawką - należy ustalić proporcjonalny udział sprzedaży opodatkowanej w całej sprzedaży (opodatkowana + zwolniona).
  Przykładowo, sprzedajemy usługi zwolnione stawką VAT na 10 tys miesięcznie oraz produkty opodatkowane podatkiem VAT miesięcznej wartości 5 tysięcy. Czyli udział procentowy to 5/15 = 33,33% i tym procentem rozliczamy VAT w zakupach dotyczących całej działalności.
  Np. opłata za księgowość dotyczy rozliczania całej działalności. Wtedy podatek VAT za koszt usługi odliczamy w deklaracji właśnie ustaloną proporcją.

  KIEDY?
  Na początku działalności szacujemy stosunek działalności opodatkowanej w całej działalności.
  Składamy pismo do Urzędu Skarbowego z naszą prośbą i uzasadnieniem rozliczenia podatku VAT. Urząd Skarbowy może zgodzić się lub zastosować swoje wyliczenie.
  Raz w roku, w deklaracji za styczeń (sporządzonej i wysłanej do 25 lutego) należy rozliczyć podatek wg faktycznej sprzedaży.
  Współczynnik, który wyjdzie należy stosować na bieżący rok rozliczeniowy.

  JAK?
  Aby zrobić korektę deklaracji o właściwy współczynnik należy podzielić opodatkowaną sprzedaż z minionego roku przez całą (opodatkowana + zwolniona) sprzedaż z minionego roku.
  Kolejno liczymy koszty i VAT od nich odliczony - różnica pomiędzy tym co odliczyliśmy, a tym co powinniśmy odliczyć. Różnicę odliczamy odpowiednio w deklaracji za styczeń.
  Przykładowo - mieliśmy współczynnik szacowany na 15% i w takiej proporcji odliczaliśmy VAT od wspólnych wydatków dotyczących całej działalności, a powinniśmy odliczać 20%.
  Dlatego też należy dokonać korekty i w nowym roku rozliczać zakupy z 20% proporcją.

  Powyższy opis może wydawać się skomplikowany, natomiast nie musicie wiedzieć jak liczyć proporcję - zrobi to za Was księgowy / księgowa :-)
  Ważne jest, abyście byli świadomi, że mając sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną należy ustalić i rozliczać zakupy VAT proporcją.
 • Referencje naszych klientów

  Referencje wystawione przez naszych klientów.

  Adres

  61-512 Poznań,
  ul. Pamiątkowa 2/35
  (GREEN POINT)
  +48 61 22 37 910

  Edyta Juszczyńska


  +48 519 64 22 68

  EMAIL

  kontakt@biuro-spectrum.pl

  Justyna Ptaszyńska


  +48 781 19 55 44